Az ArcGIS Pro az Esri új desktop szoftvere az ArcMap mellett, melynek első verziója 2015-ben jelent meg. Jelenleg a 2.4-es verziónál tart, ami 2019 októberében vált elérhetővé.
A szoftver megjelenésében jelentősen eltér az ArcMap-ben megszokottól, ún. „Ribbon based interface” alapon szervezett felhasználói felületet kapott. A különböző funkciók szalagokra (sávokra) és palettákra osztott felületeken jelennek meg.
Az új környezetben nincsenek többé „toolbar”-ok, a funkciók eléréséhez kialakított tartalomszervezés kontextus függő, a különböző elemek (vektor, raszter, térkép, táblázat…) kiválasztásával különböző szalagokon, különböző eszközök elérésére van lehetőség.
Újdonságok a 2.4-es verzióban
Méretek megjelenítése – Annotációk
A „Dimensions” új annotációs lehetőségként jelent meg Pro-ban, amellyel meghatározott távolságokat és hosszokat lehet a térképen felirat jelleggel megjeleníteni. Használható például parcellák oldalhosszának, vagy két pont közti távolságnak a megjelenítéséhez. Az ábrázolás tipikusan nyilakban végződő egyenesek segítségével történik. Az olvashatóság érdekében a különböző dimenziók és feliratai több módon eltolhatók és elforgathatók.
Dinamikus aggregáció
Mikor pont vagy multipont feature class-al dolgozunk, lehetőségünk van azokat a zoomszint függvényében dinamikusan aggregálni hatszög alakú területekre.
Multipatch Szerkesztés
-
Explode — Mulipatch elemeket különálló lapjaira „robbant”.
-
Merge — Összeolvaszt 3D lapokat egy multipatch objektummá.
-
Slice Multipatch — Multipatch objektumot a felhasználó által kijelölt helyen (horizontális vagy vertikális irányban) elvág.
Profile viewing
Az eszköz arra szolgál, hogy megkönnyítse a 3Ds (épületek vagy Lidar adatok) munkát: kiválasztás, mérés, azonosítás (Identify)
Realisztikus megjelenítés
Az ArcGIS Pro minden kiadott verziójában törekszik a minél realisztikusabb megjelenítést elősegíteni: animált folyadékok, felszíni tükröződés, Napállástól függő vetett árnyék, procedurális szimbólumok, félig átlátszó tökéletesen függőleges felületek, többirányú-, félig áttetsző domborzatárnyékolás stb..
- Water fill symbol — Az eszköz segítségével realisztikus vízfelület állítható elő (víz színe, hullámok iránya).
Deep Learning toolset
az ArcGIS Image Analyst újdonsága a Deep Learning toolset, mely raszterek osztályozásához illetve különböző felszíni objektumok detektálásához tartalmaz eszközöket:
Pixel Editor
Szintén az Image Analyst bővítmény újdonsága a Pixel Editor. A Pixel Editor eszközeivel különböző raszterműveletek végezhetők:
- Egy- vagy többsávos raszterek szerkesztése.
Blur , Pixelate , Redact , and Set NoData .
- Domborzatmodellek (DEM, DSM, DTM) létrehozása, szerkesztése, kiugró értékek (pozitív/negatív „műtermékek”) javítása.
- Replace Pixels eszköz